ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه (15:30-7:30) ، پنجشنبه (12:00-8:00)

تغذیه با شیر مادر، تضمین سلامت و بقای کودک

تغذیه با شیر مادر یک امر طبیعی است اما آسان نیست 

تغذیه با شیر مادر امری طبیعی است اما آسان نیست. و مادران به حمایت زیادی برای اقدام به شیردهی و تداوم آن نیاز دارند. شیردهی مادران یکی از موثرترین راه‌ها برای تضمین سلامت و بقای کودک است. اما تقریباً از هر 3 نوزاد، 2 نوزاد با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند. میزانی که طی 2 دهه اخیر، بهبود نیافته است.

فواید تغذیه با شیر مادر

شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای اکثر نوزادان است. ایمن، تمیز و حاوی آنتی بادی‌هایی که به محافظت در برابر بسیاری از بیماری‌های رایج دوران کودکی کمک می‌کند. تغذیه با شیر مادر تمام انرژی و مواد مغذی مورد نیاز نوزاد را در ماه‌های اول زندگی تامین می‌کند. همچنین می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را برای نوزادان و مادران کاهش دهد.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند در تست‌های هوش بهتر عمل می‌کنند. کمتر احتمال دارد اضافه وزن یا چاقی داشته باشند و در آینده کمتر مستعد ابتلا به دیابت هستند. همچنین شیر مادر از عفونت گوش، اسهال، ذات‌الریه و سایر بیماری‌های دوران کودکی محافظت می‌کند. شیر اول – یا آغوز – سرشار از آنتی‌بادی است و در حالی که سیستم ایمنی بدن نوزادان هنوز در حال رشد است، ایمنی را تقویت می‌کند.

خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان در زنانی که شیر می‌دهند نیز کاهش می‌یابد. و از مادر در برابر دیابت، بیماری قلبی و افسردگی پس از زایمان محافظت می‌کند.

عواملی که مانع از ترویج تغذیه با شیر مادر می‌شوند

بازاریابی نامناسب جایگزین‌های شیر مادر، تلاش‌ها برای بهبود نرخ و مدت شیردهی را در سراسر جهان تضعیف می‌کند.

از طرفی بیشتر مادران تمایل به شیردهی دارند اما به دلیل عدم حمایت مداوم، زودتر شیر را قطع می‌کنند.

روش‌های حمایت از مادران برای شیردهی

نوزادان با این غریزه به دنیا می‌آیند تا به دنبال سینه مادر خود بگردند. علی‌رغم این غریزه، بسیاری از مادران برای این‌که بتوانند نوزادشان را در پوزیشن مناسبی قرار دهند به آموزش نیاز دارند. تغذیه با شیر مادر هم برای مادر و هم برای نوزاد نیاز به زمان و تمرین دارد. شیردهی نیز زمان‌بر است، بنابراین مادران به فضا و حمایت در خانه و محل کار نیاز دارند.

1 -بسیاری از مادران در چند روز اول پس از تولد، احساس ناراحتی بسیار و درد شدید نوک سینه می‌کنند. اما با حمایت مناسب یک مشاور شیردهی یا سایر متخصصان ماهر می‌توان از درد نوک سینه جلوگیری کرد. مشاور کمک می‌کند نوزاد در موقعیت شیردهی مناسب قرار گرفته و به درستی به سینه بچسبد.

2- ضروری نیست که مادر حتما قبل از شیردهی نوک سینه‌ها را بشوید. وقتی نوزادان به دنیا می‌آیند، از قبل با بو و صداهای مادر خود آشنا هستند. نوک سینه‌ها ماده‌ای تولید می‌کنند که کودک آن را بو می‌کند و دارای «باکتری‌های خوب» است. این ماده کمک می‌کند سیستم ایمنی سالمی برای نوزادان ساخته شود.

3 -پزشکان، پرستاران و ماماها اغلب به تماس پوست به پوست، بلافاصله پس از تولد تشویق می‌کنند. قرار دادن نوزاد در تماس مستقیم، به طوری که پوست او بر روی پوست شما باشد، عمل بسیار مهمی است که به او کمک می‌کند تا سینه را پیدا کند و به آن بچسبد. اگر بتوانید این کار را در عرض یک ساعت پس از تولد و سپس به طور مکرر بعد از آن انجام دهید، به شروع روند تغذیه با شیر مادر کمک می‌کند. اگر مادر نتواند این کار را انجام دهد، شریک زندگی یا یکی دیگر از اعضای خانواده می‌تواند وارد عمل شود.

4 -مادران شیرده نیز مانند بقیه افراد باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشند. به طور کلی نیازی به تغییر عادات غذایی نیست. نوزادان از زمانی که در رحم مادر هستند در معرض ترجیحات غذایی مادرشان قرار می‌گیرند. اگر مادر متوجه شود که کودکش به غذای خاصی که می‌خورد واکنش نشان می‌دهد، بهتر است با یک متخصص مشورت کند.

برچسب ها : پزشکی پزشکی_سلامت سلامت شیرمادر تغذیه_با_شیرمادر نوزاد مادر_و_کودک

فراطب جراح

شركت فرا طب جراح، در سال 1385 با هدف کمک به توسعه صنعت تجهيزات پزشکي و با تمرکز بر واردات، توزيع و فروش تجهيزات مصرفي موردنياز مراکز درماني کشور تاسيس گرديد.


آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط) / کدپستی: 1514736711