ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه (15:30-7:30) ، پنجشنبه (12:00-8:00)

چگونه اضطراب روی بدنتان تاثیر می‌گذارد؟

استرس بخشی از زندگی همه انسان‌ها است. ممکن است قبل از مصاحبه کاری و یا ارائه کنفرانس استرس را تجربه کرده باشید. در کوتاه مدت، اضطراب باعث افزایش ضربان قلب و سرعت بخشیدن به تنفس می‌شود.

نویسنده : فراطب جراح      منبع : سایت معتبر

استرس بخشی از زندگی همه انسان‌ها است. ممکن است قبل از مصاحبه کاری و یا ارائه کنفرانس استرس را تجربه کرده باشید. در کوتاه مدت، اضطراب باعث افزایش ضربان قلب و سرعت بخشیدن به تنفس می‌شود.

این اختلال ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. اما معمولا از سنین میانسالی شروع می‌شود. موسسه ملی سلامت روان (NIMH) می‎گوید: زنان بیشتر از مردان دچار اختلال اضطراب می‎شوند.

زندگی پر استرس ممکن است خطر ابتلا به اختلال اضطراب را افزایش دهد. علائم این اختلال ممکن است بلافاصله یا بعد از سال‌ها بروز دهد. داشتن یک بیماری جدی و یا اختلال مصرف مواد مخدر می‌تواند منجر به اختلال اضطراب شود.

اضطراب همچنین می‌تواند علائم جسمی ایجاد کند. مثلا هنگامی که استرس دارید معمولا دستانتان عرق می‌کنند و یا پاهایتان می لرزند.

اگر اضطراب درمان نشود، می‌تواند به اختلالات مختلف روانی تبدیل شود و زندگی شما را مختل کند.

 سیستم عصبی مرکزی:

اضطراب و حملات پانیک طولانی مدت باعث می‌شود مغز به طور منظم هورمون استرس آزاد کند. این کار باعث افزایش علائمی چون سردرد، سرگیجه و افسردگی می‌شود.

هنگامی که احساس ترس و استرس می‌کنید، مغز شما برای پاسخ به عامل استرس بیرونی، هورمون‌ها و مواد شیمیایی ترشح می‌کند. آدرنالین و کورتیزول دو نمونه از این هورمون‌ها هستند.

برخی اوقات استرس می‌تواند برای بدن مفید باشد، اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هورمون‌های استرس می‌تواند برای سلامتی بدن مضر باشد. به عنوان مثال افزایش هورمون کورتیزول در بدن باعث چاقی می‌شود.

 

سیستم قلبی عروقی:

اختلالات اضطراب می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، تپش قلب و درد در قفسه سینه شود. همچنین ممکن است خطر فشار خون بالا و دیگربیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

اگر شما بیماری قلبی دارید، اضطراب برای بدن شما مانند سم عمل می‌کند و باعث ایجاد بیماری عروق کرونر قلب می‌شود.

 

سیستم گوارش و هضم غذا:

اضطراب بر بروی سیستم گوارش نیز تاثیر‌گذار است و می‌تواند باعث ایجاد معده درد، حالت تهوع، اسهال، از دست دادن اشتها و سایر مشکلات گوارشی شود.

اضطراب می‌تواند باعث ایجاد سندروم روده تحریک پذیر (IBS) شود. سندروم روده تحریک پذیر باعث ایجاد حالت تهوع، اسهال یا یبوست می‎شود.

 

سیستم ایمنی بدن:

همانطور که گفته شد استرس باعث ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن می‌شود. در کوتاه مدت، این امر ضربان قلب و میزان تنفس شما را افزایش می‌دهد، بنابراین مغز شما می‌تواند اکسیژن بیشتری دریافت کند. این امر مغز شما را برای پاسخگویی مناسب به یک موقعیت شدید آماده می‌کند. که ممکن است در کوتاه مدت باعث تقویت سیستم ایمنی شما شود، و پس از کاهش استرس بدن شما به عملکردی طبیعی‌اش برمی‎گردد.

اما اگر زندگی پر تنشی دارید و دائما استرس را تجربه می‌کنید، بدن شما هرگز سیگنال بازگشت به عملکرد طبیعی را دریافت نخواهد کرد. با گذشت زمان سیستم ایمنی بدنتان تضعیف می‌شود و در برابر عفونت‌های ویروسی و بیماری های مکرر آسیب پذیر می‌شود.

برچسب ها : فراطب جراح اضطراب

فراطب جراح

شركت فرا طب جراح، در سال 1385 با هدف کمک به توسعه صنعت تجهيزات پزشکي و با تمرکز بر واردات، توزيع و فروش تجهيزات مصرفي موردنياز مراکز درماني کشور تاسيس گرديد.


آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط) / کدپستی: 1514736711